Şeful judeţului promite manifestări de amploare pe 18 decembrie, cu prilejul Zilei minorităţilor, dar recunoaşte că programul nu a fost încă definitivat.
CĂTĂLIN NECHIFOR a declarat, într-o conferinţă de presă, că demersul este în pregătire şi că nu poate oferi forma finală.
El spune că Ziua minorităţilor va fi un eveniment de mare ţinută, la fel cum s-a întâmplat cu Ziua Bucovinei şi cu Ziua naţională.
“Vrem să ne adresăm sucevenilor, indiferent că sunt etnici ruşi lipoveni sau ucraineni sau polonezi sau germani sau evrei.
Practic, va fi o acţiune pe care vrem s-o ducem în teritoriu, nu în municipiul Suceava şi vor fi mai multe localităţi angrenate în acest proiect.
Nu vrem să facem evenimente mici, vrem să facem evenimente de amploare, care să aibă participare numeroasă”.
Dan PASCARU
Ziarul de pe Net