Ieri, la ora 14.48, Poliţia orașului Dolhasca a fost sesizată despre faptul că, pe DJ 208, din localitatea Budeni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane.
Din primele cercetări, polițiștii au stabilit faptul că, la ora 14.45, în timp ce conducea autoutilitara cu semiremorcă, pe raza localității Budeni, un bărbat de 39 de ani din judeţul Botoșani, a acroșat ușor cu semiremorca un bărbat de 49 de ani din judeţul Iaşi care se deplasa pe jos, pe lângă o bicicletă, în aceeași direcție de mers și care, din cauza consumului de băuturi alcoolice, s-a dezechilibrat și a căzut către partea din spate a semiremorcii.
După producerea accidentului, conducătorul auto a părăsit locul faptei, fiind identificat de polițiști în jurul orei 16.25, pe raza județului Neamț.
Cei doi participanți la trafic au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ pentru conducătorul auto și de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat, pentru pieton, după care, la spital, li s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar penal, ce va fi soluționat procedural.
–
–
SORIN NICA
reporter@ziaruldepenet.ro