Primul pacient internat cu COVID 19 la Spitalul de Boli Infectioase din Iasi, bătrânul de 71 de ani din Mălini, a fost vindecat și a venit acasă.
El este primul caz de infecție cu coronavirus confirmat în județul Suceava. Bărbatul este grav bolnav și a fost plecat la fiul său în Italia, în regiunea Lombardia, pentru a urma un tratament și s-a întors în țară cu un autocar, pe data de 28 februarie.
În data de 2 martie 2020, bărbatul s-a prezentat la Spitalul Județean de Urgență Suceava, Secția de boli infecțioase cu febră și frison unde a rămas internat.
Pacientului i s-au recoltat probe, inclusiv pentru testul pentru noul coronavirus, al cărui rezultat a ieșit pozitiv. El a fost transferat în seara de 4 martie a.c. la Spitalul de Boli Infecțioase de la Iași, cu o autospecială a ISU Suceava.
–
SORIN NICA