Ieri, în jurul orei 10.00, o patrulă din cadrul Poliției Vicovu de Sus a oprit pentru control, în apropierea intersecției cu strada Nicolae Bălcescu din localitate, autoturismul condus de un localnic de 21 ani.
Polițiștii au constatat că șoferul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie auto, acum fiind cercetat pentru conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a poseda permis de conducere.
Tot ieri în jurul orei 18.25, un echipaj rutier din cadrul Poliţiei Gura Humorului a oprit pentru control, pe strada Primăverii din localitate, motociclul condus de un localnic de 16 ani.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date, poliţiştii au constatat că motociclul nu este înmatriculat, iar tânărul nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie auto.
Tânărul a fost testat de poliţişti cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
I s-a întocmit dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a poseda permis de conducere şi conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat.
SORIN NICA