În urma criticilor apărute în presă și în mediul online, Bogdan Loghin, primarul PNL de Rădăuți, s-a întâlnit, azi, cu medicii șefi de secții din cadrul spitalului local, întâlnirea având drept scop unele discuții consultative privitoare la construcția noului spital.
Primăria a emis ulterior un comunicat în care precizează că noul amplasament (curtea din spatele spitalului) vizează cu prioritate reducerea distanței față de majoritatea laboratoarelor pentru efectuarea analizelor.
La întâlnire a fost prezent și arhitectul Ciprian Galan, care a purtat cu medicii prezenți discuții aplicate, în fața planșelor proiectate, privitoare la amplasament și necesități.
“Potrivit specialiștilor din spital, deși s-a pornit de la ideea unei construcții modulare (neoportună și nefuncțională, ca în cazul Lețcani) și avansată ulterior la P+1, construcția trebuie să fie de tip parter plus două etaje, date fiind foile de zi care sunt profitabile financiar și normele care impun autorizările ulterioare.
S-a concluzionat că noua construcție trebuie să acopere necesitatea și numărul de paturi pentru tratamentul afecțiunilor respiratorii și infecțioase, indiferent dacă, la data finalizării, cazurile COVID vor fi foarte puține.
Stabilirea locației noului spital este un punct important în cadrul etapelor de realizare, proiectantul fiind obligat să se alinieze la utilități precum rezerva de apă, de oxigen, de gaz și de energie electrică.
La final s-a discutat și despre modernizarea spațiului de parcare ca un proiect integrat”, spune comunicatul Primăriei Rădăuți.