O patrulă din cadrul Poliţiei Oraşului Liteni a oprit pe 28 iunie a.c., la ora 20.30, autoturismul condus de către un bărbat din com. Udeşti. Șoferul a fost verificat în bazele de date ale Poliţiei Române şi a rezultat faptul că figurează cu permisul de conducere anulat.
Întrucât emana halenă alcoolică, conducătorului auto i s-a solicitat să fie testat cu aparatul etilotest, însă acesta a refuzat testarea. Șoferul a fost condus la Spitalul Judeţean Suceava, unde, în faţa medicului de gardă a refuzat recoltarea de mostre biologice de sânge.
S-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”.
Prin ordonanța organului de cercetare penală al poliției judiciare, s-a dispus reținerea suspectului pentru o perioadă de 24 de ore, fiind introdus în Centrul de reținere și arestare preventivă din cadrul I.P.J. Suceava.
–