Ieri, în jurul orei 22:44, un tânăr de 20 de ani din Rădăuți conducea autoturismul pe DN 17 A, dinspre Rădăuți spre Dornești.
La un moment dat, a acroșat pe un bărbat de 35 ani din Dornești, care se angajase în traversarea străzii prin loc nemarcat și nesemnalizat, pietonul suferind leziuni grave.
La fața locului s-a prezentat o ambulanță, care l-a transportat pe bărbatul de 35 ani la Spitalul Județean Suceava, unde victima a fost declarată decedată.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, după care, la spitalul Rădăuți i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar de urmărire penală privind săvârșirea infracțiunii de ucidere din culpă.
SORIN NICA