Ieri, 21.01.2022, în jurul orei 18.15, un bărbat de 41 ani, din comuna Râșca, în timp ce conducea autoturismul pe D.N 15C, în afara localității Boroaia, pe direcția de mers Boroaia către Tîrgu Neamț a intrat în coliziune frontală cu un atelaj hipo care se deplasa în aceeași direcție de mers, condus de un bărbat de 51 de ani din comuna Drăgănești, județul Neamț.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind negativ.
“Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost condus la Spitalul Municipal Fălticeni în vederea recoltării de probe de sânge.
A fost întocmit dosar penal, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii evenimentului, urmând a se dispune procedural prin unitatea de parchet competentă”, au transmis reprezentanții IPJ Suceava.
SORIN NICA
FOTO Coliziune între un autoturism și o căruță încărcată cu lemne, la Boroaia
carutasul era beat, nu soferul. Si ati mai scris in articol ca etilotestul e negativ pentru sofer, apoi ca avea 0,51 mg/l