Președintele liberal al Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, mai lansează un termen de inaugurare pentru terminalul nr. 2 de la Aeroportul Ștefan cel Mare: februarie 2023.
Ba chiar “vinde blana ursului din pădure”, promițând și un terminal nr. 3, plus alt terminal cargo.
Lucrările la terminalul nr. 2 au început în luna mai 2019, de atunci Flutur anunțând periodic noi “succese în muncă”, deocamdată fără finalizare.
Terminalul 2 trebuia finalizat de mult timp, dar constructorii (Societatea de Construcții Napoca, UTI Grup, Geo Arc și Aero Project) au primit o reziliere a contractului din partea CJ Suceava, deși stadiul de realizare a lucrărilor era de aproape 90%.
În septembrie 2020, Flutur se arăta foarte optimist în legătură cu rapiditatea și calitatea lucrărilor: “Pregătim extinderea numărului de curse și de destinații, cele două terminale împreună vor avea capacitate undeva la 650.000 de pasageri anual. Sunt bucuros să constat că prinde contur noul terminal, este o investiție curajoasă”.
În aprilie 2021, șeful CJ Suceava era entuziasmat: “Lucrările de extindere a terminalului de pasageri la aeroportul vor fi finalizate în acest an, la 1 septembrie terminalul nou va fi gata”.
Și tot Flutur declara, în august 2021, că „e un blocaj intern cu partenerii lor, am tot insistat, pentru că la 90% speram să se finalizeze și suntem într-o situație nefericită. Acum achiziționăm expertul tehnic ca să putem să avem pornirea pentru achiziția în continuare și să deblocăm”.
Investiția în valoare de 3,5 milioane de euro se realizează cu bani dintr-un împrumut contractat de Consiliul Județean Suceava.