Pe 21 și 22 noiembrie, Universitatea Ştefan cel Mare Suceava organizează, alături de partenerii săi, cea de a noua ediţie a concursului studenţesc în domeniul securităţii informatice CTF-USV 2024.
Competiţia este organizată online, într-un format tip “Capture The Flag” şi are în vedere dezvoltarea de soluţii de penetrare a unor bariere de securitate într-un mediu de comunicaţie delimitat, în scopul descoperirii unor breşe electronice şi identificării soluţiilor şi metodelor optime de protejare a informaţiei împotriva accesului neautorizat.
Competiţia urmăreşte testarea creativităţii şi capacităţii echipelor de studenţi de a utiliza cunoştinţe tehnice specifice pentru a gestiona probleme actuale concrete de securitate informaţională.
Obiectivul principal constă în stimularea interesului studenţilor pentru problematica securităţii cibernetice şi evaluarea potenţialului acestora, ca viitori specialişti, de a face faţă provocărilor de securitate informaţională.
La concurs participă echipe din România, Republica Moldova, Ucraina și Cuba.
Rezultatele vor fi evaluate de un juriu independent, care va furniza o clasificare bazată pe rezultatele obţinute, iar cele mai bune echipe vor fi premiate.