Aseară, pompierii militari din municipiul Rădăuți au intervenit cu 3 autospeciale pentru stingerea unui incendiu la un imobil din localitate.
Flăcările se manifestau la acoperișul locuinței, cu pericol de propagare la vecinătăți.
Construcția care a fost afectată de flăcări este o clădire cu locuințe colective, respectiv, patru apartamente.
Incendiul a fost anunțat la 112 la ora 21:20, iar misiunea pompierilor la fața locului s-a finalizat la ora 0:40.
Au ars aproximativ 200 de metri pătrați din acoperișul clădirii și holul comun. De asemenea, s-au degradat bunuri materiale din toate cele patru locuințe.
Incendiul a izbucnit din holul clădirii, iar cauza probabilă a fost efectul termic al curentului electric, generat de un cablu (electric) defect.
Nu s-au înregistrat victime, iar pompierii au salvat bunuri materiale din cele patru apartamente, precum și clădirile din vecinătate.