În perioada 5-6 iulie 2013, la Orșova, s-a desfășurat Cupa României la canotaj, la care a participat și elevul Colegiului Național Nicu Gane Fălticeni, Ciprian TUDOSĂ. Juniorul este selecționat în lotul național și se află în stagiul de pregătire pentru Campionatul Mondial din Lituania.
Aflăm de la antrenorul Vasile AVRĂMIA că juniorul nostru (care este vicecampion balcanic și european de juniori la proba de 8+1 n.r.), de loc din Rădășeni, a obținut locul III în proba de simplu.
“A fost o competiție bine-venită ca antrenament pentru campionatul mondial. Am fost singurul din Suceava care s-a înscris și sunt mulțumit de rezultat, mai ales că am candidat, la juniori mari, împotriva celor mai mari cu doi ani decât mine. Rezultatul m-a ambiționat și pe viitor voi încerca, pe lângă concursurile de 8+1 unde particip de obicei, să concurez și la simplu”, ne-a spus în exclusivitate tânărul canotor Ciprian TUDOSĂ.
Mihai SPÎNU
Ziarul de pe Net