La conferinţa de presă de la Palatul Administrativ Suceava, premierul VICTOR PONTA a trecut în revistă realizările guvernării, printre care creşterea economică ( “cea mai mare dintre ţările UE în primul trimestru – 3,8 %” ), revenirea în 2014 la PIB -ul din 2008 şi intensificarea investiţiilor străine directe.
El a adus în discuţie şi două principale nerealizări la nivel naţional – mai întâi evaziunea fiscală a firmelor care intră în insolvenţă şi care nu mai achită taxele şi impozitele către stat.
„Imediat după intrarea în vigoare a noii legislaţii privind insolvenţa vom putea evita acest pericol şi efectul asupra bugetului de stat şi asupra unei competiţii corecte în rândul agenţilor economici privaţi”.
Al doilea lucru pentru care nu a fost găsită o soluţie, deoarece aceasta depinde de legislaţia europeană, este problema licitaţiilor pentru lucrări publice.
„În continuare avem multe licitaţii câştigate de firme incapabile de a realiza proiectul, vin cu preţul cel mai mic pe care după aceea nu pot să îl transforme în activitate.
De exemplu, centura Sucevei, am finanţat, banii sunt şi firma nu lucrează că nu e în stare să lucreze…
Trebuie neapărat să-i convingem pe cei de la Comisia Europeană că facem licitaţii cu societăţi care câştigă la un preţ cu care nu lucrează şi intră în insolvenţă.
De asemenea, este o problemă cu recuperarea prejudiciilor, statul rămâne cu banii şi cu timpul pierdut”.
Dan PASCARU
redactor de știri
reporter@ziaruldepenet.ro
Ziarul de pe Net