Centrul de radioterapie şi diagnostic oncologic care se ridică în curtea spitalului vechi din Suceava are un nou constructor, Cesaco Invest Cluj-Napoca, după ce General Construct Suceava a reziliat contractul cu beneficiarul Lotus Center Cluj-Napoca.
Lucrările au început în toamna anului 2017, dar au fost întrerupte din cauza neînțelegerilor financiare.
Pe amplasamentul dinspre Inspectoratul de Poliție a fost săpată fundația și turnat radierul, după care constructorul sucevean a retras utilajele.
De câteva zile a fost montată o nouă macara, dar vremea rece și zăpada abia fac posibile lucrările de conservare a fundației.
Viitorul centru oncologic este proiectat a avea două niveluri la subsol, parter și etaj, investiția totală ridicându-se la 13 milioane euro.
În județul Suceava sunt înregistrați în evidențele Direcției de Sănătate Publică peste 10.500 de persoane bolnave de cancer.
DAN PASCARU