Secția 1 Poliție Rurală Vadu Moldovei a fost sesizată, ieri după-amiază, că în Boroaia a avut loc un eveniment rutier cu pagube materiale.
Din primele cercetări, polițiștii au stabilit că, în timp ce conducea un motocultor cu semiremorcă neînregistrat sau înmatriculat pe DN 15C din direcția Fălticeni spre Târgu Neamț, un bărbat de 51 ani din județul Botoșani, aflat sub influența băuturilor alcoolice, a pierdut controlul asupra vehiculului, a părăsit partea carosabilă și a intrat cu utilajul în gardul unui imobil din zonă.
Întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,33 mg/l în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
S-a întocmit dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat, conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice și distrugere.
SORIN NICA